| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

Ppod (archiwalny) Pełnomocnictwo do załatwienia spraw podatkowych w Urzędzie Skarbowym lub Urzędzie Miasta (Gminy)

Sprawę podatkową prowadzić można osobiście lub za pośrednictwem innej osoby (pełnomocnik). W przypadku osoby pozbawionej lub ograniczonej zdolności do czynności prawnej, czynności dokonywać należy za pośrednictwem przedstawiciela. Pełnomocnictwa udzielić może zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku występowania w sprawie podatkowej przed organem skarbowym nie ma ograniczeń co do osób, którym można przekazać pełnomocnictwo, tzn. nie musi to być osoba o określonych kwalifikacjach zawodowych (np. doradca podatkowy).

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu. Akceptacja pełnomocnictwa wymaga opłacenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł od jednego pełnomocnictwa. W przypadku pełnomocnictwa łącznego - wystarczy jedno 17 zł, natomiast ustanowienie kilku pełnomocników wymaga opłacenia kwoty wielokrotnie - od każdego pełnomocnika. Jako sprawę podatkową należy traktować nie tyle złożenie konkretnego pisma, ale działanie w imieniu podatnika w określonym rodzaju sprawy. Powoduje to, że nie trzeba uiszczać opłaty od każdego pisma wnoszonego w sprawie, a jedynie jednokrotnie od całości prowadzonej sprawy w danym zakresie.

Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ podatkowy może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. W poszczególnych wynikających w toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »