| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

RB Raport bankowy

Raport bankowy sporządzony nawet w formie elektronicznej, może dla podatnika stanowić podstawę księgowania operacji dokumentowanych tym raportem. Raport stanowi okresowe zestawienie transakcji dokonanych przez klienta banku w związku z umową rachunku bankowego oraz przedstawionym mu zestawieniem transakcji.
Po zawarciu umowy rachunku bankowego, bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. Zasada ta jest bezwzględnie obowiązującą i jedynie określony sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda może być odmiennie uregulowany między stronami na podstawie pisemnej zgody posiadacza rachunku. Posiadacz rachunku bankowego jest obowiązany zgłosić bankowi niezgodność zmian stanu rachunku lub salda w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wyciągu z rachunku.
Raport bankowy powinien wskazywać i opisywać określone operacje na rachunku zarówno pod względem ich przedmiotu, jak również ich wpływu na sytuację jednostki (przychód – rozchód). Raport może pozostawać powiązany z innymi dowodami, na podstawie których dokonano księgowań określonych operacji, które opłacane były z rachunku jednostki.  
Dekretowanie poszczególnych pozycji z raportu bankowego może być dokonywane z przyporządkowaniem do nich osobnych kont księgowych. Raportu nie księguje się jako jeden dokument, ale jako zestawienie transakcji, z których każda tworzy niezależne zdarzenie, podlegające osobnemu rozliczeniu.

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »