| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

RB Raport bankowy

Raport bankowy sporządzony nawet w formie elektronicznej, może dla podatnika stanowić podstawę księgowania operacji dokumentowanych tym raportem. Raport stanowi okresowe zestawienie transakcji dokonanych przez klienta banku w związku z umową rachunku bankowego oraz przedstawionym mu zestawieniem transakcji.
Po zawarciu umowy rachunku bankowego, bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. Zasada ta jest bezwzględnie obowiązującą i jedynie określony sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda może być odmiennie uregulowany między stronami na podstawie pisemnej zgody posiadacza rachunku. Posiadacz rachunku bankowego jest obowiązany zgłosić bankowi niezgodność zmian stanu rachunku lub salda w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wyciągu z rachunku.
Raport bankowy powinien wskazywać i opisywać określone operacje na rachunku zarówno pod względem ich przedmiotu, jak również ich wpływu na sytuację jednostki (przychód – rozchód). Raport może pozostawać powiązany z innymi dowodami, na podstawie których dokonano księgowań określonych operacji, które opłacane były z rachunku jednostki.  
Dekretowanie poszczególnych pozycji z raportu bankowego może być dokonywane z przyporządkowaniem do nich osobnych kont księgowych. Raportu nie księguje się jako jeden dokument, ale jako zestawienie transakcji, z których każda tworzy niezależne zdarzenie, podlegające osobnemu rozliczeniu.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »