| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

OoN Oświadczenie o niekaralności

Oświadczenie o niekaralności należy odróżnić od zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie zdobywa się w Krajowym Rejestrze Karnym. Koszt wydania dokumentu to 50 zł. Zaświadczenie ważne jest 6 miesięcy od daty wydania.

Możliwe jest występowanie o zaświadczenie do KRK przez samego zainteresowanego, czyli osobę, której dotyczy zaświadczenie lub przez inny podmiot, w przypadku, gdy przepisy prawa pozwalają mu otrzymać zaświadczenie o danej osobie.

Oświadczenie o niekaralności natomiast nie jest wydawane na podstawie danych z rejestru, lecz jest oświadczeniem wiedzy ze strony osoby je podpisującej. W obu przypadkach (zaświadczenia i oświadczenia) pracodawca nie może zmusić do jego przekazania, jeżeli nie zobowiązuje do jego uzyskania w procesie rekrutacji przepis prawa, niemniej możliwe jest dobrowolne jego oddanie rekrutującemu.

Przekazane dobrowolnie tak samo zaświadczenie o niekaralności, jak i oświadczenie w tym zakresie, przechowywane powinno być w aktach pracowniczych za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie ze względu na rozszerzenie danych osobowych, do których przetwarzania zobowiązuje przepis prawa. W przypadku pewnych zawodów jak taksówkarz, pracownik ochrony i detektyw, przewodnik i pilot, urzędnik samorządowy, państwowy oraz inspektor kontroli skarbowej zaświadczenie wymagane jest przez przepisy prawa.

Prywatne oświadczenie o niekaralności nie stanowi wniosku do Krajowego Rejestru Karnego oraz nie powoduje sankcji karnych za złożenie nieprawdziwego oświadczenia w tym zakresie. Strony mogą natomiast dochodzić w tym zakresie odszkodowania. Jak wskazuje wykładnia przepisu 233 par. 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (Dz. U. 1997, nr 88, poz. 553 ze zm.), poświadczenie nieprawdy nie jest przestępstwem powszechnym. Mogą je popełnić tylko niektóre osoby, które zostały wskazane w ustawach lub na których spoczywa szczególny obowiązek przekazywania oświadczeń w danym zakresie.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »