REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UoD Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Podstawą kształtowania sytuacji prawnej stron jest przede wszystkim zawarta między nimi umowa. Choć nie ma obowiązku zawarcia jej na piśmie, jednak dla celów dowodowych, pożądanym jest sporządzenie jej w formie pisemnej.

Na rynku upowszechniło się wykorzystanie umowy o dzieło w dwóch formach:
- dzieło wykonane przez przedsiębiorcę, (czyli zatrudnienie profesjonalisty, trudniącego się zawodowo daną formą działalności); zlecającym jest osoba fizyczna lub prawna; przyjmujący wykonanie dzieła sam opłaca podatki i może być opodatkowany podatkiem od towarów i usług,
- dzieło jako zatrudnienie osoby fizycznej do wykonania jakiejś pracy twórczej, której zlecającym jest przedsiębiorca - profesjonalista (zatrudnienie osoby fizycznej); w takim przypadku zlecający staje się płatnikiem podatków za przyjmującego wykonanie dzieła, który pozostaje jednocześnie z reguły poza zakresem podatku VAT (nie płaci go); umowa powinna wówczas regulować kwestie wynagrodzenia, odpowiedzialności za wykonanie dzieła przez przyjmującego dzieło do wykonania oraz kwestię wzajemnych praw i obowiązków stron.

Wykonywanie dzieła, w odróżnieniu od wykonywania zlecenia nie podlega składom ZUS (ubezpieczeniowym). Stąd w praktyce rynkowej często podmioty starają się zawierać umowy o dzieło, których przedmiotem pozostają czynności, których wykonanie może nastąpić wyłącznie w formie umowy zlecenie czy umowy o pracę. W przypadku kwestionowania prawidłowości umowy możliwe jest wzruszenie umowy i ustalenie przez sąd stosunku prawnego zgodnie z faktycznym jej przebiegiem.

Jeżeli umowa nie kształtuje wzajemnych praw i obowiązków, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Poradnik na e-pity.plUmowa o dzieło a PIT

REKLAMA