reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  UoUSP Umowa o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

  Pracownik, jak i zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej może zawrzeć z przedsiębiorcą umowę o używaniu jego prywatnego pojazdu dla celów służbowych. Podobnie takie używanie dopuszczalne jest w przypadku samochodu stanowiącego prywatny majątek przedsiębiorcy.

  W przypadku prywatnego samochodu przedsiębiorcy nie ma obowiązku zawierania z sobą samym umowy o używaniu takiego pojazdu. Możliwe jest jednak, by przedsiębiorca korzystał z cudzego pojazdu, np. swoich najbliższych krewnych. Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nie zalicza się wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Możliwe jest jednak rozliczanie w pełni kosztów używania samochodu innego niż osobowy lub pojazdu wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu.

  W przypadku używania pojazdu pracownika, zwolnione z podatku pozostają po stronie pracownika kwoty wypłacane w związku z odbywaniem podróży służbowej własnym środkiem transportu (do wysokości limitu przejechanych kilometrów). W jazdach lokalnych zwolnienie takie obowiązuje wyłącznie w przypadku niektórych zawodów (leśnik, listonosz) – w kwocie przyznanego ryczałtu lub na podstawie przemnożenia ilości przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr.

  Odpowiednio do kosztów podatkowych nie zalicza się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności:

  • w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
  • w jazdach lokalnych - w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

   Szybki i praktyczny – Kalkulator kilometrówka na e-pity.pl pozwoli Ci wyliczyć koszty w zależności od pojemności pojazdu oraz przebytego dystansu.
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Ostatnio na forum

  reklama
  reklama

  Eksperci portalu infor.pl

  Wojciech Krawczyk

  Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
  reklama
  reklama
  reklama