| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

UULzal1 Protokół zdawczo-odbiorczy załącznik nr 1 do umowy użyczenia lokalu

Prawidłowe sporządzenie protokołu odbioru i zdania użyczanego lokalu wpływa na wzajemne roszczenia stron po zwrocie przedmiotu umowy. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest bowiem zwrócić użyczającemu rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

W przypadku zatem zniszczenia lub zużycia użyczanej rzeczy biorący zobowiązany jest naprawić szkodę poniesioną w ten sposób przez użyczającego.

Natomiast jeżeli użyczony lokal ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich (np. problemy z wyciekami rur, kaloryferów). Zasady tej nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć. Również w tym zakresie protokół może być pomocny przy ustaleniu stanu użyczanego lokalu. Warto, by protokół zawierał zastrzeżenie, że strony (szczególnie użyczający) nie znają żadnych dodatkowych wad, nie wskazanych w trakcie sporządzania protokołu.

Strony mogą dowolnie modyfikować w umowie powyższe zasady, a nawet wyłączyć zastosowanie powyższych zasad.

Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »