| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WU Wypowiedzenie umowy (wzór uniwersalny)

Rozwiązanie umowy może odbywać się w sposób przewidziany jej warunkami lub poprzez niewykonanie jej warunków. Strony mają prawo przewidzieć, że umowa zawarta zarówno na czas oznaczony, jak i nieoznaczony, może zostać rozwiązana z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia lub bez zachowania takiego okresu. Niezależnie od tego, która z form przewidziano w umowie, strona powinna, szczególnie w przypadku umów pisemnych, złożyć drugiej stronie, wypowiedzenie na piśmie. Taki obowiązek wynika z obowiązku wprowadzania zmian w formie, jaka został przyjęta w umowie pierwotnej, tzn. jeżeli została zachowana forma pisemna, to również zmiany i rozwiązanie umowy nastąpić powinno w formie pisemnej.


Wypowiedzenie umowy stanowi zakończenie jej obowiązywania przed zakończeniem pierwotnego okresu obowiązywania. Strony mają zatem prawo przewidzieć w jej treści prawo do kary umownej, pełniącej rolę odszkodowawczą.


Brak zapisów o wypowiedzenia w treści umowy powoduje, że prawo takie może wynikać z zapisów prawa powszechnego. W takim przypadku prawo do okresu wypowiedzenia może zależeć od rodzaju umowy, jaką strony zawarły.  


Wypowiedzenie stanowi jednostronne oświadczenie kontraktującego o rozwiązaniu umowy. Odróżnić należy wypowiedzenie od odstąpienia od umowy. Można zastrzec w umowie również, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »