| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

OoITU Oświadczenie o innych tytułach ubezpieczenia (celem naliczenia prawidłowych składek ubezpieczeniowych od podejmowanego zatrudnienia)

Płatnik składek ubezpieczeniowych powinien uzyskać od ubezpieczonego informację o innych (niż podejmowane właśnie zatrudnienie) tytułach ubezpieczenia wpływających na wysokość składek, jakie ma on obowiązek obliczyć, pobrać i wpłacić na rzecz organu ZUS.

Oświadczenie może przybrać dwie formy. Jeżeli ubezpieczony nie chce ujawniać innych tytułów ubezpieczenia i jest świadomy, że nie wpływają one na wysokość składek pobieranych przez płatnika może oświadczyć, że inne tytułu ubezpieczenia nie dają podstaw do zmiany zasad podlegania ubezpieczenia oraz zmiany wysokości składek pobieranych przez płatnika.

Częściej spotykanym jest jednak oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje, jakie konkretne inne tytuły ubezpieczeń występują w jego przypadku oraz jakie są podstawy ustalenia składek ubezpieczeniowych z tych innych tytułów. W konsekwencji złożenia takiego oświadczenia płatnik sam sprawdza i ustala czy powstaje w jego przypadku obowiązek pobierania składek ubezpieczeniowych w pełnej wysokości, czy też składki te zostają ograniczone.

Ograniczenie ilości pobieranych składek wynika z zasady tzw. zbiegu tytułów ubezpieczeń. Zbieg powoduje, że co do zasady ubezpieczony powinien opłacać składki wyłącznie z jednego tytułu. Tytuł ten nie może jednak powodować zaniżenia wysokości składek, stąd też co do zasady ubezpieczenie występuje pojedynczo, gdy podstawa ustalenia składek z tego tytułu nie jest niższa niż określona wartość (co do zasady jest nią minimalne wynagrodzenie za pracę).

Zbieg tytułów ubezpieczeń nie powoduje natomiast, by ograniczana była składka na ubezpieczenie zdrowotne. Te pobiera się z każdego tytułu ubezpieczeń osobno, nawet jeżeli jej wysokość zostanie powielona.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »