| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  OoKzUR Oświadczenie o korzystaniu z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka

  W przypadku, gdy matka dziecka zrezygnuje z korzystania z przysługującego jej urlopu rodzicielskiego, ojciec dziecka ma prawo wnioskować o przyznanie mu bezpośrednio po rezygnacji przez matkę dziecka, prawa do korzystania z tego urlopu.

  Pracodawca, który otrzyma wniosek pracownika jest tym wnioskiem związany, tzn. że musi wniosek uwzględnić i nie może pracownikowi odmówić prawa korzystania z urlopu.

  Pracownik nie ma obowiązku wskazywać okresu, w którym będzie z urlopu korzystał (nie może korzystać z niego jednak krócej niż 8 tygodni), powinien natomiast wskazać czy wnioskuje o wykorzystanie urlopu w całości czy w części oraz jaką ilość urlopu wykorzystała matka dziecka. Pracownik może także zrezygnować z części przyznanego mu urlopu rodzicielskiego. Składa wówczas pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić jego wniosek. W takim przypadku kolejny wniosek złożyć może matka dziecka, pod warunkiem, że skorzystała z pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z pozostałej części urlopu rodzicielskiego.

  Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia. 

  Ostatnio na forum

  Artykuł Partnerski

  Eksperci portalu infor.pl

  Katarzyna Rogowska

  Doradca podatkowy

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »