| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

OoKzUR Oświadczenie o korzystaniu z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka

W przypadku, gdy matka dziecka zrezygnuje z korzystania z przysługującego jej urlopu rodzicielskiego, ojciec dziecka ma prawo wnioskować o przyznanie mu bezpośrednio po rezygnacji przez matkę dziecka, prawa do korzystania z tego urlopu.

Pracodawca, który otrzyma wniosek pracownika jest tym wnioskiem związany, tzn. że musi wniosek uwzględnić i nie może pracownikowi odmówić prawa korzystania z urlopu.

Pracownik nie ma obowiązku wskazywać okresu, w którym będzie z urlopu korzystał (nie może korzystać z niego jednak krócej niż 8 tygodni), powinien natomiast wskazać czy wnioskuje o wykorzystanie urlopu w całości czy w części oraz jaką ilość urlopu wykorzystała matka dziecka. Pracownik może także zrezygnować z części przyznanego mu urlopu rodzicielskiego. Składa wówczas pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić jego wniosek. W takim przypadku kolejny wniosek złożyć może matka dziecka, pod warunkiem, że skorzystała z pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z pozostałej części urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia. 

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »