reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  RUoP (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (pracownik)

  Umowa o pracę może zostać rozwiązana z zachowaniem przysługującego stronom okresu wypowiedzenia oraz w szczególnych przypadkach – bez zachowania okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do świadczenia pracy, chyba że pracodawca wystąpi do niego o rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy. Alternatywną metodą rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie pracownika i pracodawcy w zakresie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Umowa rozwiązuje się również bez wypowiedzenia z upływem czasu, na jaki została zawarta lub ukończeniem pracy, dla jakiej ją zawarto.

  Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca, a oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

  W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

  Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  ·       3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

  ·       1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

  ·       2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

  Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  ·       2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  ·       1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  ·       3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

   Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W braku takiego zastrzeżenia rozwiązanie za  wypowiedzeniem nie jest możliwe. Umowa rozwiązuje się za porozumieniem stron lub z upływem okresu, na jaki ją zawarto.

  W przypadku umowy na zastępstwo okres wypowiedzenia umowy, wynosi 3 dni robocze.

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Ostatnio na forum

  reklama
  reklama

  Eksperci portalu infor.pl

  RT Tax Poland

  Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
  reklama
  reklama
  reklama