| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

ZUS-EPW-P (archiwalny) Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (30-krotność)

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
Obowiązek zaprzestania obliczania i przekazywania składek na te ubezpieczenia, ponad kwotę graniczną został nałożony na płatnika składek, gdyż może on na bieżąco nie dopuścić do przekroczenia przez ubezpieczonego tego pułapu.
W przypadku, gdy ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom społecznym z więcej niż z jednego tytułu i w związku z tym składki były za niego rozliczane i opłacane przez więcej niż jednego płatnika składek, to ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.
Występują sytuacje, gdy ubezpieczony pomimo obowiązku, nie powiadomi płatników składek (pracodawców) o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.

W przypadku wątpliwości lub braku możliwości uzyskania informacji od ubezpieczonego (np. po jego zwolnieniu) płatnik składek (pracodawca) może wystąpić do właściwej TJO o potwierdzenie, czy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od której zostały rozliczone składki za wskazanego ubezpieczonego, w danym roku rozliczeniowym nie osiągnęła górnego pułapu podstawy wymiaru składek.

Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej górnej podstawy wymiaru składek płatnik składek powinien złożyć we właściwej dla niego ze względu na miejsce prowadzenia działalności Terenowej Jednostce Organizacyjnej ZUS.
Odpowiedź można odebrać elektronicznie, otrzymać pocztą lub odebrać osobiście.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »