| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WoUZP Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

Organ podatkowy na wniosek podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Umorzenie możliwe jest wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Udowodnienie tych przesłanek spoczywa nie na organie podatkowym, lecz na podmiocie składającym wniosek. Powoduje to, że wniosek musi być nie tylko sporządzony prawidłowo i zawierać co najmniej wszystkie elementy podania, to również posiadać wystarczające podstawy, by organ uznał na ich podstawie występowanie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego.


Umorzenie dotyczyć może jedynie zaległości podatkowej, a nie kwoty podatku. Brak w obowiązujących przepisach możliwości umorzenia podatku powoduje konieczność złożenia wniosku dopiero po zmianie podatku w zaległość.  Przez złożenie wniosku należy uznać datę złożenia podania w sprawie wniosku.  Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę lub jego ratę. W przypadku uzyskania prolongaty, terminem tym jest termin ustalony w prolongacie.  
Złożenie wniosku o zastosowanie ulgi w spłacie samo w sobie nie chroni podatnika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Praktyka często ogranicza prowadzone w tym czasie czynności egzekucyjne.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

People

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »