REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT-26 (1) (archiwalny) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Druk VAT-26 stanowi deklarację, co do przeznaczenia pojazdu stanowiącego składnik majątku przedsiębiorstwa wyłącznie dla celów prowadzonej działalności. Złożenie deklaracji wymagane jest w przypadku pojazdów, w stosunku do których podatnik zmuszony jest również prowadzić ewidencję przejechanych kilometrów, czyli w przypadku wszystkich pojazdów samochodowych (osobowych i innych niż osobowe), poza pojazdami specjalnymi lub pojazdami, które konstrukcyjnie przeznaczone są wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. W obu tych przypadkach podatnik nie musi deklaracji składać. Do pojazdów specjalnych należą:

  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • do prac wiertniczych,
  • koparka, koparko-spycharka,
  • ładowarka,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • żuraw samochodowy


Dodatkowo, pojazdami specjalnymi są również:

  • Pojazd pogrzebowy,
  • Bankowóz (typu A i B)


- jeżeli mają 1 rząd siedzeń i dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3t.

Od 1 czerwca 2014 r. powyższe pojazdy są uznawane za pojazdy specjalne nawet w przypadku, gdy ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 t. Od tej daty nie ma również warunku ilości rzędów siedzeń. Do pojazdów specjalnych od 1 czerwca 2014 r. zaliczać należy też pojazdy – pomoc drogowa, pod warunkiem, że posiadać będą nadwozie przystosowane do przewożenia pojazdów. W przypadku bankowozu typu A i B oraz pojazdu pogrzebowego  warunkiem jest, by przedmiotem działalności podatnika wykorzystującego te pojazdy były usługi pogrzebowe lub transport wartości pieniężnych.

Zmiana i poszerzenie ilości pojazdów specjalnych wynika z rozporządzenia w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.  

Do pojazdów o przeznaczeniu do działalności, które również nie wymagają druku VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji należą:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  •  pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;


VAT-26 i ewidencji nie wymagają również samochody konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Złożenie druku oraz prowadzenie ewidencji oraz sposób wykorzystywania przez podatnika powyższych pojazdów wyłącznie dla celów działalności pozwala im na odliczanie 100% podatku VAT od nabycia i używania tych pojazdów (w tym od umów leasingu, najmu, części eksploatacyjnych czy napraw).

VAT-26 składać należy w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. W przypadku niezłożenia w terminie informacji, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia natomiast w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

REKLAMA