| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WoPZa Wniosek o prolongatę zapłaty

Termin zapłaty świadczenia pieniężnego wynika ze wzajemnych ustaleń umownych między stronami transakcji. W przypadku braku ustaleń zapłata nastąpić powinna w terminie wskazanym w wezwaniu zapłaty. Od woli stron zależy, czy będą sztywno trzymały się wskazanego pierwotnie terminu zapłaty czy też zapłata nastąpi po pierwotnie ustalonym terminie. Opóźnienia w płatnościach mogą powodować naliczenie odsetek umownych lub ustawowych za zwłokę, stąd też wniosek o prolongatę zapłaty nabiera szczególnego znaczenia dla uniknięcia takiej odpowiedzialności.


Prolongata między stronami może wynikać z określonych zdarzeń umownych lub też stanowić dopełnienie pierwotnie zawartej umowy, modyfikować jej treść, na zasadzie dowolności kontrakowania. Skoro tak to należy uznać, że w braku umownych zastrzeżeń, wniosek o prolongatę zapłaty na rzecz drugiego podmiotu może być złożony w każdym czasie, zarówno przed, jak i po wystąpieniu zwłoki w płatności.


Wniosek nie ma określonej ustawowo treści, stąd najważniejsze jest wskazanie w nim prośby o przedłużenie terminu płatności oraz terminu, do którego wnioskuje się o prolongatę. Dopuszczalne oczywiście jest również wskazanie przyczyn, z powodu których płatność nie została zrealizowana terminowo. Może to pozytywnie wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.


Jeżeli prolongata wynika z zapisów wcześniej zawartej umowy, podatnik powinien ściśle przestrzegać umownych zasad występowania o prolongatę, np. terminów złożenia wniosku, przyczyn, z powodu których może o nią występować, okresów, na jaki prolongata może zostać udzielona.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »