| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WWPiP (archiwalny) Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

W przypadku konieczności zmiany warunków zatrudnienia  dopuszczalne jest nie tylko wypowiedzenie zatrudnienia (wypowiedzenie umowy), ale również jednostronne pogorszenie warunków zatrudnienia poprzez wypowiedzenie warunków pracy lub płacy.

Strony mają możliwość oczywiście ustalić inne niż dotychczasowe warunki zatrudnienia poprzez porozumienie – dwustronne uregulowanie nowych warunków. Następuje to z reguły w drodze aneksu dotychczas zawartej umowy. Aneks z reguły wystarcza, gdy strony polepszają warunki zatrudnienia, np. podwyższają wynagrodzenie. W przypadku natomiast braku zgody ze strony pracownika na pogorszenie w tej formie zatrudnienia lub zmiany, które nie są korzystne dla pracownika, niezbędne jest wypowiedzenie zmieniające.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W wypowiedzeniu zmieniającym należy wskazać pouczenie co do terminu, w którym pracownik może przyjąć nowe warunki oraz konsekwencji niezłożenia oświadczenia. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »