| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WoSoZNP Wniosek o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty podatku

Podatnik ma prawo, w razie stwierdzenia nadpłaty podatku, złożyć wniosek o jej stwierdzenie. W przypadku uznania samej nadpłaty podatnik może wnioskować o zwrot lub o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Szczegółowo określają kolejność zaliczania nadpłaty na poczet zobowiązań podatkowych.

Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jednak nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. W większości przypadków zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem powstania nadpłaty, co ogranicza wysokość należnych odsetek za zwłokę od innych zaległości podatkowych. W części przypadków jednak zaliczenie następuje dopiero z dniem złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Podatnik powinien sprawdzić konkretny przypadek w przypadku wystąpienia u niego nadpłaty.

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »