| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

UoPOPM-zal Protokół przekazania (powierzenia) mienia pracownikowi

Przyjęcie odpowiedzialności za mienie pracodawcy powoduje odpowiedzialność majątkową pracownika w przypadku jego zaginięcia, zniszczenia, ubytku lub innych zdarzeń. Mienie przekazane do wyliczenia się może być mieniem własnym przedsiębiorcy, jak również osoby trzeciej (np. przy przewozie, ochronie).Przesłankami odpowiedzialności pracownika są prawidłowe powierzenie mienia (zapewnienie udziału przy określeniu ilości i jakości przekazanego mienia) w warunkach umożliwiających jego strzeżenie (wystarczający system gwarantujący brak utraty mienia bez winy pracownika) oraz nierozliczenie się przez niego z tego mienia.

Odpowiedzialność nie jest ograniczona do wysokości 3-krotności wynagrodzenia pracownika – pracownik odpowiada za pełną szkodę w powierzonym mieniu. Pracownik odpowiada za szkodę w jej pełnej wysokości zarówno wtedy, gdy szkoda została wyrządzona z winy umyślnej, jak i wtedy, gdy została wyrządzona z winy nieumyślnej. Jedynie brak winy powoduje, że pracownik może się uwolnić od odpowiedzialności za powierzone mienie. Pracownik jest obowiązany zwrócić powierzone mienie w stanie właściwym, a nie w jakimkolwiek stanie (np. mienie uszkodzone, zniszczone). Istnieje również stanowisko wskazujące, że nawet gdy powierzone mienie uległo całkowitemu zniszczeniu, pracownik ponosi ograniczoną odpowiedzialność, jeżeli wyrządził szkodę z winy nieumyślnej.

 Odpowiedzialność może zostać ograniczona:

·       umownie – w ramach wskazania mniejszego zakresu odszkodowania w przypadku zniszczenia mienia,

·       umownie – na zasadach porozumienia co do odpowiedzialności po wystąpieniu już szkody,

·       wykazania, że szkoda powstała z przyczyn niezależnych od pracownika, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Możliwe jest łączne, umowne powierzenie mienia kilku pracownikom. Pracownicy ponoszący wówczas  wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »