REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PWZZW Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności

Brak terminowej zapłaty za świadczenie stanowi podstawę do wystąpienia do sądu z powództwem o zapłatę. Pozew w tym zakresie poprzedzony powinien zostać przedsądowym wezwaniem do zapłaty i wyznaczeniem kontrahentowi terminu do uregulowania zaległości i wyeliminowania zwłoki w świadczeniu pieniężnym.

Przed sądem dochodzić można jedynie wierzytelności wymagalnych. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Tak więc, aby uzyskać wymagalność wierzytelności, której termin świadczenia nie został oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, musimy sporządzić i doręczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty. W sytuacji istnienia wierzytelności bez terminu zapłaty, odsetki za zwłokę naliczane będą dopiero od dnia następnego po dniu terminu zawartego w wezwaniu (przedsądowym lub jakkolwiek inaczej oznaczonym jako wezwanie do uregulowania należności w określonym terminie) wierzyciela do zapłaty.

Dołączenie do pozwu odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go przesyłką poleconą jest zawsze obligatoryjne w postępowaniu gospodarczym. Brak powyższego uzasadnia zwrot pozwu.

Wezwanie do zapłaty dlatego może być złożone w każdy możliwy sposób, także ustnie, byleby wynikała z niego wola wierzyciela, aby dłużnik spełnił świadczenie (wyrok SN z 22 listopada 1972 r., sygn. akt III CRN 2/72).

REKLAMA