REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

FVu (archiwalny) Faktura uproszczona

Faktury uproszczone, wystawiać mogą podatnicy podatku VAT, zwolnieni z podatku ze względu na wartość sprzedaży do 150.000 zł rocznie oraz podatnicy prowadzący wyłącznie sprzedaż zwolnioną z podatku VAT ze względu na rodzaj dokonywanych czynności (tzw. zwolnienia przedmiotowe).
Faktur takich w praktyce nie nazywa się fakturami uproszczonymi, lecz uznaje za tradycyjne faktury, które jednak zawierać mogą mniejszą niż w przypadku podatnika VAT czynnego ilość danych obowiązkowych.
Rachunki obecnie wystawiać mogą wyłącznie osoby, które nie są podatnikami podatku VAT (nie spełniają warunku podatnika tego podatku), np. zleceniobiorcy, pracujący na umowę o dzieło, którzy m.in. podobnie jak pracownicy nie ponoszą ekonomicznych konsekwencji wobec osób trzecich za charakter prac wykonywanych na rzecz zleceniodawcy. Natomiast rachunek wystawiany jest w sposób uproszczony i może zawierać tyle samo danych co faktura uproszczona. Wówczas dokumenty te są do siebie bardzo podobne.
Dokument uproszczony powinien zawierać:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem.


Dokumenty tego typu należy odróżnić od faktur uproszczonych VAT, które wystawia się w przypadku dokumentowania czynności o niewielkiej wartości tzn. do 100 euro lub 450 zł. W przypadku tego typu dokumentów faktura musi zawierać dane dotyczące transakcji w kwocie brutto (kwotę należności ogółem), natomiast nie zawiera m.in. danych NIP kontrahenta czy też konkretyzujących stawki i kwoty podatku.

REKLAMA