| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

OsZPN Oświadczenie o zastosowaniu do przychodów z najmu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Co do zasady dochody osiągnięte przez podatników z najmu są co do zasady opodatkowane na zasadach skali podatkowej (czyli podatku 18 i 32%). Podatnik może jednak złożyć oświadczenie o zastosowaniu do nich ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W przypadku najmu, dzierżawy i umów podobnych podatnik składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku lub w przypadku podatników rozpoczynających osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego, nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowany u podatnika pozostaje przychód z najmu, czyli kwota, którą faktycznie uzyskuje. Podatnik może przychód obniżać o refakturowane koszty najmu. Podatek oblicza się według stawki 8,5%. Możliwe jest stosowanie ulg podatkowych i odliczeń.

Nie ma możliwości opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z najmu uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie ma również możliwości dzielenia poszczególnych nieruchomości i opodatkowania części z nich ryczałtem, a części na zasadach ogólnych. Wybór formy opodatkowania dotyczy bowiem całego źródła przychodów a nie poszczególnych wynajmowanych bądź wydzierżawianych nieruchomości lub ruchomości.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »