| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

OPSCPd Oświadczenie o korzystaniu z pojazdu służbowego dla celów prywatnych (dzienny ryczałt pojazdu)

Korzystanie dla celów prywatnych przez pracownika z pojazdu służbowego stanowiącego majątek przedsiębiorstwa powoduje powstanie u niego przychodu z tytułu świadczenia nieodpłatnego lub świadczenia częściowo nieodpłatnego.

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

  • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
  • 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych powyżej.

Jeżeli świadczenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną powyżej i odpłatnością ponoszoną przez pracownika.

Do ustalenia wartości przychodu nie ma znaczenia, czy auto pozostaje pełną własnością pracodawcy, czy jest to pojazd leasingowany przez niego lub stanowiący majątek prywatny wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej lub też wynajęty. Wartość ryczałtu nie jest również uzależniona od tego, czy pojazd uznany jest za samochód osobowy, czy też pojazd inny niż osobowy oraz czy pracodawca dla celów podatku VAT zgłosił pojazd na druku VAT-26 i uznał pojazd za przeznaczony wyłącznie dla celów działalności gospodarczej (pełne odliczenie VAT), czy też jest takiego zgłoszenia nie dokonał ze względu na przeznaczenie mieszane (odliczenie VAT 50%) lub ze względu na szczególne cechy pojazdu (100% odliczenia VAT bez obowiązku prowadzenia ewidencji przejechanych kilometrów).

Wartość przychodu z tytułu użytkowania pojazdu służbowego dla celów prywatnych jest również podstawą do naliczenia składek ZUS. Świadczenie podlega takim samym składkom, co wynagrodzenie podstawowe pracownika.  

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »