| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

UOPPZS Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy – pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki

Podstawą wykonywania czynności prezesa spółki jest z reguły powołanie, umowa menedżerska (kontrakt – umowa nienazwana) lub umowa zlecenie, ewentualnie umowa o pracę na okres jego kadencji. Umowa o pracę jest zdecydowanie najbezpieczniejszą formą dla Prezesa – o ile nie wskazuje ona warunków odpowiedzialności szczególnej, Prezes ponosi ją na zasadach pracowniczych, a nie na podstawie ustawy kodeks cywilny – za szkody powstałe w związku z własnymi decyzjami i czynnościami.

Co do zasady w takim przypadku najkorzystniejszym jest stosowanie umowy o pracę zawierane na czas wykonywania określonej pracy – na okres kadencji. Obecnie możliwe jest zawarcie umowy na czas określony odpowiadający długością terminowi, na jaki pracodawca przewiduje wykonanie określonej pracy. Nie można natomiast zawierać umowy zwanej przed 22 lutego 2016 r. umową na czas wykonywania określonej pracy.

W zakresie czasu trwania takiej umowy, pracodawca ustalając warunki powinien przestrzegać zasady, że umowy terminowe (równe okresowi pracy, na jaki są one przewidywane) nie mogą przekraczać 33 miesięcy, a łączna ich ilość nie może przekraczać trzech. Zasadę tę można jednak ograniczyć i wydłużyć umowę lub przekroczyć ilość umów na czas określony w przypadku zawierania ich m.in. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

Umowy zawarte na czas określony równy okresowi wykonywania określonej pracy można rozwiązywać za wypowiedzeniem, a ograniczenia w tym zakresie stanowią naruszenie przepisów prawa. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

Ograniczenie lub wyłączenie możliwości wypowiedzenia umowy na okres kadencji stanowi naruszenie przepisów prawa pracy.

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »