| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

RKPZ Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej

Formularz Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej w pierwszej części powinien zawierać podstawowe informacje takie jak: imię i nazwisko delegowanego, stanowisko służbowe, cel podróży, miejscowość i kraj docelowy oraz środek transportu.


W kolejnej części należy podać czas podróży zagranicznej, który zależy od odbywania jej środkami komunikacji:  

  •  lądowej – od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju;
  •  lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
  •  morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.

W części Rozliczenie wyjazdu służbowego należy wypełnić pozycje, które umożliwią prawidłowe wyliczenie końcowej kwoty rozliczenia.
Pozycję dotyczącą Diet można wyliczyć za pomocą formularza: Kalkulacja wysokości diety z podróży zagranicznej, a następnie przenieść kwotę Ogółem do pozycji Łączna wartość diety.


W pozycji Koszty noclegu pracownik wykazuje wysokość kosztów stwierdzonych rachunkiem w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit.


Pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu.


Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej.


W przypadku choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.

Osoba rozliczająca się z kosztów podróży ma możliwość wyboru rozliczenia w walucie otrzymanej zaliczki lub w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.


Formularz opatrzony jest wieloma komunikatami, które ułatwiają prawidłowe wypełnienie formularza. W przypadku, gdy formularz zostanie prawidłowo wypełniony komunikaty znikają i nie są widoczne na wydruku.


Nowe stawki diet i limitów noclegowych zostały określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie należności z tytułu podróży służbowej.

Szybki i praktyczny – Kalkulator kilometrówka na e-pity.pl pozwoli Ci wyliczyć koszty w zależności od pojemności pojazdu oraz przebytego dystansu.

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »