REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

DUCDD Decyzja uchylająca w całości lub w części dotychczasową decyzję

Zasada dwuinstancyjności postępowania podatkowego i administracyjnego pozwala na wzruszenie wydanej pierwotnie, nieprawomocnej decyzji organu pierwszej instancji poprzez wydanie decyzji przez organ odwoławczy.

Organ odwoławczy, po wniesieniu środka odwoławczego od pierwotnie wydanej decyzji, wydaje decyzję, w której:

  • utrzymuje w mocy decyzję organu pierwszej instancji albo uchyla decyzję organu pierwszej instancji:
    • w całości lub w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy lub uchylając tę decyzję - umarza postępowanie w sprawie,
    • w całości i sprawę przekazuje do rozpatrzenia właściwemu organowi pierwszej instancji, jeżeli decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, albo
  • umarza postępowanie odwoławcze.

Organ odwoławczy może również uchylić w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości lub w znacznej części. Przekazując sprawę, organ odwoławczy wskazuje okoliczności faktyczne, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Uchylając decyzję, organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny.

Uchylenie decyzji należy do zwyczajnych środków wzruszenia pierwotnie wydanej decyzji. W przypadkach szczególnych, gdy decyzja stała się prawomocna i nie ma możliwości występować z odwołaniem, strona ma prawo skontrolować wydaną decyzję pod względem jej nieważności lub też sprawdzić poprawność przeprowadzonego postępowania w zakresie możliwości jego wznowienia po zakończeniu go decyzją ostateczną. 

REKLAMA