| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  Oskd Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

  W przypadku zderzenia samochodów osoba poszkodowana powinna dla celów udokumentowania zdarzenia zażądać od sprawcy kolizji oświadczenia o jego winie. Oświadczenie takie wynika z zasad tzw. odpowiedzialności deliktowej, uregulowanej w myśl zasady, zgodnie z którą kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Złożenie przez sprawcę oświadczenia o winie oznacza uznanie po swojej stronie odpowiedzialności za zderzenie. Oświadczenie takie jest więc podstawą dochodzenia przez poszkodowanego odszkodowania od sprawcy.

  Oświadczenie może być sporządzone bez obecności policji, jeżeli uczestnicy kolizji nie zgłaszają wykroczenia drogowego, może być również sporządzone przy udziale policji na podstawie protokołu policyjnego.

  Po stronie poszkodowanego leży, by oświadczenie sprawcy możliwie precyzyjnie określało sytuację, w której doszło do zdarzenia. Pomocne może okazać się wskazanie na oświadczeniu świadków zdarzenia, podanie warunków meteorologicznych, godziny i daty zdarzenia, określenie informacji o samochodach oraz o występujących w nich szkodach.

  Szczegółowość oświadczenia uchronić może sprawcę przed dodatkowymi szkodami, które nie zostały udokumentowane w trakcie kolizji, a które w późniejszym etapie mógłby wskazać poszkodowany. W oświadczeniu warto zatem wskazać nie tylko informacje o stanie samochodu i zaistniałych szkodach, ale również załączyć zdjęcia przedmiotu szkody. 

  Ostatnio na forum

  Eksperci portalu infor.pl

  Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

  Kancelaria prawna

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »