| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

Oskd Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

W przypadku zderzenia samochodów osoba poszkodowana powinna dla celów udokumentowania zdarzenia zażądać od sprawcy kolizji oświadczenia o jego winie. Oświadczenie takie wynika z zasad tzw. odpowiedzialności deliktowej, uregulowanej w myśl zasady, zgodnie z którą kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Złożenie przez sprawcę oświadczenia o winie oznacza uznanie po swojej stronie odpowiedzialności za zderzenie. Oświadczenie takie jest więc podstawą dochodzenia przez poszkodowanego odszkodowania od sprawcy.

Oświadczenie może być sporządzone bez obecności policji, jeżeli uczestnicy kolizji nie zgłaszają wykroczenia drogowego, może być również sporządzone przy udziale policji na podstawie protokołu policyjnego.

Po stronie poszkodowanego leży, by oświadczenie sprawcy możliwie precyzyjnie określało sytuację, w której doszło do zdarzenia. Pomocne może okazać się wskazanie na oświadczeniu świadków zdarzenia, podanie warunków meteorologicznych, godziny i daty zdarzenia, określenie informacji o samochodach oraz o występujących w nich szkodach.

Szczegółowość oświadczenia uchronić może sprawcę przed dodatkowymi szkodami, które nie zostały udokumentowane w trakcie kolizji, a które w późniejszym etapie mógłby wskazać poszkodowany. W oświadczeniu warto zatem wskazać nie tylko informacje o stanie samochodu i zaistniałych szkodach, ale również załączyć zdjęcia przedmiotu szkody. 

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »