| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

Wyniki wyszukiwania:

Znaleziono: 45
ZoPP Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Zgłoszenie przestępstwa można dokonać zarówno co do przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego, jak i publicznego. Zgłoszenie wywiera jednak w obu przypadkach inny skutek. W sytuacji przestępstw ściganych  z oskarżenia publicznego stosuje się zasadę, w myśl której każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa. Brak zawiadomienia o przestępstwie ściganym z oskarżenia publicznego karalny jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Dotyczą one najcięższych przestępstw,  w których przypadku karalne jest niezawiadomienie o przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego. Do przestępstw tych zalicza się m.in.

zabójstwo człowieka; pozbawienie człowieka wolności; przetrzymywanie zakładnika; niektóre przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu (w tym sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu ludzi) handel ludźmi; część przestępstw naruszających prawo międzynarodowe część przestępstw dotyczących działań wojennych (np. zaatakowanie w czasie działań zbrojnych miejscowości lub obiektu niechronionego); część przestępstw przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (np. zamach na Prezydenta RP); przestępstwa o charakterze terrorystycznym.


Nie popełnia jednak w powyższych przypadkach przestępstwa ten, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że organ ścigania wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym. Nie popełnia przestępstwa również ten, kto zapobiegł popełnieniu (przygotowaniu, usiłowaniu) takiego czynu.

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »