| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

PPKD Pismo przewodnie do korekty deklaracji

Korekta deklaracji podatkowej wymaga pisma przewodniego – uzasadnienia. Obowiązek dołączenia wnika bezpośrednio z przepisów prawa i stanowi ono obowiązkowy element czynności korygujących.
Niektórzy podatnicy oprócz uzasadnienia dołączanego na druku ORD-ZU do korekty dołączają również inny rodzaj pisma przewodniego – tzw. zestawienie pism przekazywanych organowi podatkowemu, w tym wymienienie ilości kart, które składają się na korektę. Podpisanie tego pisma przez urzędnika ma za zadanie ustalić ilość pism, które trafiają łącznie do organu podatkowego. Pismo tego typu stosowane jest głównie w przypadku podatników dołączających znaczną ilość kart do korygowanego druku lub w procedurze korekty dokonują zmian wielu deklaracji i chcą być pewni, że organ nie zagubi lub nie pominie niektórych ze złożonych pism.
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki podstawowej (wynoszącej 200% stopy kredytu lombardowego plus 2 punkty procentowe), z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Korekta deklaracji z pisemnym uzasadnieniem eliminuje również karę za błędy. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »