reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  ZWC-gn Zlecenie wykonania czynności / pracy w godzinach nadliczbowych

  Praca poza standardowym wymiarem czasu pracy, zarówno w przypadku pracy w nocy jak i w dzień stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w tych godzinach występuje zarówno przy dziennym, jak i tygodniowym czy miesięcznym rozliczeniu wymiaru czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych u osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dotyczy okresu wykonywania ponad ten niepełny wymiar.

  Za pracę w godzinach nadliczbowych należy się dodatkowe wynagrodzenie, nie takie, jakie przysługuje w związku ze standardowym zaszeregowaniem pracownika w normalnych godzinach pracy, lecz standardowe oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości:

  •  100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
  • w nocy,
  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  •  50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.


  Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w tej wysokości.

  Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 % wynagrodzenia.

  Alternatywnie w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku dodatek i wynagrodzenie nie należą się.

  Rozpoczęcie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych nie musi następować na wyraźnie żądanie – polecenie, ze strony pracodawcy. Wystarczającym jest, by pracodawca akceptował pracę w godzinach, które nie stanowią dla pracownika godzin pracy. Akceptacja taka możliwa jest w formie odbierania – odpisywania na maile pracownika, wyznaczania czynności poza godzinami pracy lub w każdej innej formie. Natomiast zlecenie wykonywania prac w godzinach nadliczbowych jest alternatywną, najbardziej wskazaną formą zobowiązania pracownika i pozwala na klarowny system rozliczeń godzin pracy nadliczbowej.

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Ostatnio na forum

  reklama
  reklama

  Eksperci portalu infor.pl

  Zbigniew Sztymelski

  Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
  reklama
  reklama
  reklama