| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  PsSP Pełnomocnictwo do spraw podatkowych

  Pełnomocnictwo do reprezentacji podatnika przed organami podatkowymi jest jednym ze szczególnych rodzajów pełnomocnictw, przekazywanych jako pełnomocnictwo rodzajowe lub do wykonywania konkretnej sprawy.
  W przypadku spraw podatkowych, aż do momentu skierowania sprawy przez sąd nie istnieje przymus adwokacki. Pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych – nawet osoba, która nie posiada wykształcenia profilowanego w zakresie podatków. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce postepowanie przed organami podatkowymi realizowane jest z reguły przez doradców podatkowych, radców prawnych lub adwokatów. Niemniej istnieje również możliwość upoważnienia pracownika czy inna osobę do dokonania w imieniu i na rachunek innej osoby określonych czynności przed organem.
  W przypadku postępowania przed organami celnymi w sprawach podatku VAT lub ceł i akcyzy przedstawicielem może być także agent celny. Inne osoby również mają możliwość podejmowania się spraw przed tymi organami.
  Złożenie pełnomocnictwa wymaga wniesienia opłaty skarbowej – od jednego pełnomocnictwa wynosi ono 17 zł. Dopuszczalne jest pełnomocnictwo łączne, od którego pobiera się wyłącznie jedną opłatę. W przypadku ustanowienia kilku niezależnych pełnomocników każde pełnomocnictwo opłaca się niezależnie. Opłaty nie trzeba uiszczać od każdej dokonywanej czynności (np. od każdej pojedynczej złożonej deklaracji), lecz od rodzaju czynności (od tego, do czego pełnomocnik zostaje umocowany).  

  Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ podatkowy może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.

  W poszczególnych wynikających w toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony.

  Ostatnio na forum

  Artykuł Partnerski

  Eksperci portalu infor.pl

  Wiktor Sarota

  InFakt

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »