REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

FVAT(br) Faktura VAT brutto (liczona od cen jednostkowych brutto)

Ten formularz faktury brutto (dla kilku pozycji/produktów lub usług) wygodnie wypełnisz przy użyciu kreatora o nazwie 'FAKTURA VAT BRUTTO'. Do korzystania z tego formularza oraz innych kreatorów faktur wymagane jest posiadanie wersji 3.0 programu lub wyższej.
 

Podatnik ma prawo wystawiać faktury nie podając kwot netto, lecz w ich miejsce - kwoty brutto. W takim przypadku zamiast ceny jednostkowej netto podatnik może wykazywać na fakturze cenę wraz z kwotą podatku (cenę jednostkową brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto - wartość sprzedaży brutto. W takim przypadku sumę wartości sprzedaży netto stanowi różnica między wartością sprzedaży brutto a kwotą podatku, z podziałem na poszczególne stawki podatku.
Kwotę podatku w odniesieniu do dostarczanych towarów lub świadczonych usług objętych daną stawką podatku podatnik może obliczyć według następującego wzoru:
Kwota podatku = [wartość sprzedaży brutto x stawka podatku] / [100 + stawka podatku].
Faktura brutto zawierać musi wszystkie pozostałe elementy faktury.
•    datę wystawienia;
•    kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
•    imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
•    numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
•    numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi,
•    datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
•    nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
•    kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
•    stawkę podatku;
•    sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
•    kwotę należności ogółem.

Faktury szczególne powinny posiadać dodatkowe elementy, w zależności od rodzaju dokumentu i czynności, jaka jest podejmowana.

Od 2014 faktura VAT wystawiana może być zarówno przez podatnika podatku VAT zarejestrowanego jako VAT czynny, jak i podatnika zarejestrowanego jako VAT zwolniony. Faktura nie musi już zawierać takich pozycji jak PKWiU towaru, numeru rejestracyjnego pojazdu, podpisu wystawiającego fakturę, oznaczenia „faktura VAT”, oznaczenia „oryginał” oraz „ kopia”.

Faktury wystawiane muszą być nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę. W przypadku czynności szczególnych fakturę wystawia się nie później niż 30 dnia, 60 dnia, 120 dnia od daty dokonania usługi lub wydania towaru.  

Faktura może zostać wystawiona również przed dokonaniem czynności opodatkowanej. Nie można jej wystawić jednak wcześniej niż 30 dni przed tą czynnością. Faktura dotycząca zaliczki, zadatku, raty czy płatności dokonanej przed dostawą towaru (wykonaniem usługi) musi być wystawiona w terminie 15 dni miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zaliczki.

W przypadku dostaw towarów zwolnionych z opodatkowania VAT faktury nie trzeba wystawiać, podobnie jak i przy dostawie na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności. Na żądanie nabywcy należy jednak taką fakturę wystawić. Wystawia się ją:

  • do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu zgłoszenia - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;
  • o   nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca dokonanie dostawy towarów lub wykonania usługi.
     

Wypełniona i zapisana faktura automatycznie jest importowana do ewidencji sprzedaży VAT w JPKomacie, który umożliwia tworzenie i e-wysyłkę pliku JPK_VAT.

Praktyczny i szybki kalkulator VAT netto / brutto – sprawdź oblicz kwotę VAT lub netto.

 

REKLAMA