reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  ZUS RP-26 (archiwalny) (od VII 2015) Wniosek o świadczenie przedemerytalne

  Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie posiadającej status bezrobotnego, która spełniła warunki określone przepisami dotyczące wieku, okresów składkowych i nieskładkowych.

  Wniosek o świadczenie przedemerytalne złożony przez osobę zainteresowaną stanowi podstawę do wszczęcia postępowania w ZUS o świadczenie przedemerytalne - rozpatrzenia uprawnień i wydania decyzji na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2014 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz.170).

  Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest Oddział/Inspektorat właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały osoby ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne. Jeżeli osoba mieszka za granicą wniosek należy złożyć w Oddziale/Inspektoracie ZUS właściwym ze względu na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały w Polsce. Osoba zainteresowana zamieszkała za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Szwajcarii może złożyć wniosek w wyznaczonej przez Prezesa ZUS jednostce realizującej umowy międzynarodowe.

  Wniosek o świadczenie przedemerytalne składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.

  Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

  Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Ostatnio na forum

  reklama
  reklama

  Eksperci portalu infor.pl

  Agata Koschel-Sturzbecher

  Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
  reklama
  reklama
  reklama