| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

WLP (archiwalny) (od 2016) Wieloosobowa / zbiorcza lista płac

Dotyczy wynagrodzeń za okres od 1 stycznia 2016 r.

Księgowanie wypłat wynagrodzeń pracowniczych odbywa się na podstawie dowodów wewnętrznych własnych. Dowód taki powinien spełniać wszystkie warunki dowodu księgowego. Dla celów podatkowych inaczej traktować należy wynagrodzenia zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie innych stosunków cywilnoprawnych. W przypadku tych drugich, kosztami podatkowymi mogą być wyłącznie wynagrodzenia wypłacone oraz odpowiednio zapłacone od tych wynagrodzeń składki ubezpieczeniowe.

W przypadku umów o pracę możliwe jest księgowanie wynagrodzeń już w miesiącu, za który są one należne, jeżeli ich wypłata nastąpi nie później niż w termiach wskazanych w ustawie – kodeks pracy. Odpowiednio składki ubezpieczeniowe rozliczane są w tym samym miesiącu, jeżeli nie są opłacane później, niż w terminach wskazanych w ustawie o składkach ubezpieczeniowych. W przeciwnych przypadkach, czyli gdy nie zostaną dopełnione powyższe terminy, składki i wynagrodzenia te księguje się w okresie ich faktycznej zapłaty.

Wynagrodzenia księgowane są w kwocie brutto, niemniej osobno zależy rozliczyć składki zapłacone za pracownika, finansowane przez pracodawcę.

Zbiorowa lista płac powinna być uzupełniana dokumentami przekazania składek ZUS do organów ubezpieczeniowych oraz zaliczek na podatek do urzędu skarbowego. Lista płac będzie bowiem wyłącznie dowodem wypłaty wynagrodzeń, nie będzie natomiast potwierdzała zapłaty świadczeń z tytułu tych wynagrodzeń do organów skarbowych i ubezpieczeniowych.

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych. KPMG w Polsce świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »