reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  UoPNZ Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa zawierana na zastępstwo stosowana jest głównie w przypadku, gdy stały pracownik decyduje się z przyczyn zdrowotnych lub osobistych pozostawać dłuższy czas na urlopie (urlop chorobowy, rehabilitacyjny, urlop wychowawczy, urlop bezpłatny). W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest, mając na uwadze kontynuację działalności przedsiębiorstwa oraz realizację bieżących czynności w firmie, zatrudnić osobę w okresie czasowej nieobecności udającego się na urlop pracownika.

  Od 22 lutego 2016 r. przepisy nie pozwalają na stosowanie typowych umów na zastępstwo, które od tej daty należy zawierać jako umowy na czas określony.

  W zakresie czasu trwania takiej umowy, pracodawca ustalając warunki powinien przestrzegać zasady, że umowy terminowe (równe okresowi na jaki zatrudnia się nowego pracownika celem zastąpienia poprzedniego) nie mogą przekraczać 33 miesięcy, a łączna ich ilość nie może przekraczać trzech. Zasadę tę można jednak ograniczyć i wydłużyć umowę lub przekroczyć ilość umów na czas określony w przypadku zawierania ich m.in.w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy - jeżeli zawarcie takiej umowy w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

  Umowy zawarte na czas określony równy okresowi wykonywania określonej pracy można rozwiązywać za wypowiedzeniem, a ograniczenia w tym zakresie stanowią naruszenie przepisów prawa. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

  Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Ostatnio na forum

  reklama
  reklama

  Eksperci portalu infor.pl

  e-file sp. z o.o.

  Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
  reklama
  reklama
  reklama