| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  NO (archiwalny) Nota odsetkowa

  Odsetki za zwłokę w regulowaniu zobowiązań umownych mogą stanowić koszty uzyskania przychodu i powinny być ujęte zarówno dla celów podatkowych, jak i rachunkowych. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zasada ta wynika odpowiednio z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań. Inaczej wygląda z kwotą należności głównej, która kosztem podatkowym może stać się na podstawie otrzymanego od kontrahenta dokumentu, jeszcze przed faktyczną zapłatą. 
   
  Zatem wyłącznie zapłacone odsetki wraz z otrzymaną notą odsetkową i potwierdzeniem zapłaty mogą stanowić koszt podatkowy. 
   
  Nota odsetkowa powinna zostać wystawiona w taki sposób, by zawierała wszystkie elementy dowodu księgowego. W zależności od rodzaju księgowości prowadzonej przez jednostkę, dokument ten powinien być poddany dekretacji lub też nie, niemniej zawierać powinien informacje o tym, kiedy, kto, komu, jaką kwotę zapłacić ma z tytułu jakiej operacji (należnych odsetek za zwłokę). Dokument powinien zostać oznaczony numerem oraz zawierać podpis osoby odpowiedzialnej za jego sporządzenie. 
  Nota odsetkowa powinna ponadto wskazywać należność, z tytułu której pochodzą odsetki oraz podawać ich wartość na dzień jej wystawienia. 

  Ostatnio na forum

  Eksperci portalu infor.pl

  Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

  Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »