REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UWAdS Umowa o wniesieniu aportu do spółki

Zarówno w momencie założenia spółki, jak i w okresie późniejszym możliwe są wkłady na kapitał podmiotu nie tylko w gotówce, ale również w postaci majątku. Taki wkład wnoszony jest poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki.

Przedmiotem aportu mogą być nie tylko rzecz ale również prawa czy też wszelkiego rodzaju know how - wartości niematerialne i prawne. 

Sama uchwała spółki o podwyższeniu kapitału oraz emisji udziałów/akcji w zamian za aport nie jest wystarczająca do tego, by doszło do nabycia własności aportu przez spółkę. Dodatkowym elementem jest zawarcie pomiędzy spółką a wnoszącym aport odrębnej umowy zobowiązująco – rozporządzającej przedmiotem wkładu wskazywanego w umowie. 

Umowa powinna szczegółowo określać przedmiot aportu jego wartość i zasady wyceny, czynić zobowiązanie do przekazania tego przedmiotu spółce oraz stanowić rozporządzenie tym przedmiotem. Wskazana powinna być również data faktycznego wydania aportu spółce oraz data objęcia udziałów lub akcji wydawanych w zamian za aport. Odpowiednio określeniu powinna podlegać wartość obejmowanych udziałów. 
W efekcie czynność, gdy wystąpi nadwyżka wartości przedmiotu aportu ponad wartość wydawanych udziałów/akcji, trafia ona na kapitał zapasowy jako agio. 
 

REKLAMA