REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Złożenie oświadczenia o kompensacie zobowiązań (potrąceniu wierzytelności z wierzytelnością drugiej strony) możliwe jest jednostronnie i dla kompensaty nie jest wymagane uzyskanie potwierdzenia ze strony drugiej strony. Gdy bowiem dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Warunkiem jest jednak, by:
Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.
Potrącenie nie zmienia kwalifikacji czynności pod względem rachunkowym. Obie wierzytelności muszą być rozpoznane a ewentualne potrącenie wskazane jako forma zapłaty wierzytelności. Potrącenie może wystąpić również w przypadku takich wierzytelności jak kara umowna. Bez znaczenia dla momentu rozpoznania przychodu podatkowego z powyższego tytułu pozostaje fakt kwestionowania zasadności kary umownej przez kontrahenta.
REKLAMA