REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoWWR Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych

Pracownik otrzymywać może wynagrodzenie na zasadach ustalonych w umowie o pracy. Zarówno termin wypłaty, jak i forma i miejsca wypłaty powinna być uregulowana w umowie o pracę, a jeśli informacji tych nie ma w umowie – powinien je zawierać regulamin pracy lub inne przepisy wewnętrzne. Przepisy te nie mogą jednak być mniej korzystne dla pracownika niż podstawowe zasady, wynikające z ustawy – kodeks pracy. 
W zakresie formy wypłaty kodeks pracy stwierdza, że od 2019 r. wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. 
Pracodawca, w terminie do 22 stycznia 2019 r. poinformować powinien w sposób u niego przyjęty pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku:

  1. podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę,
  2. albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.


W takim przypadku pracownik podaje pracodawcy numer rachunku płatniczego albo składa pracodawcy wniosek dotyczący dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania od pracodawcy powyższej informacji.
W stosunku do pracowników nowo zatrudnianych po 1.01.2019 r. pracodawca powinien tej informacji wymagać dodatkowo, poza treścią umowy o pracę i traktować jako oświadczenie pracownika złożone i archiwizowane w aktach pracowniczych. 
 

REKLAMA