REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Paragon może dokumentować wyłącznie transakcje opodatkowane podatkiem VAT, dokonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Jeżeli transakcja udokumentowana zostanie paragonem, a prowadzona jest na rzecz przedsiębiorstwa - wówczas obowiązkowym jest wystawienie do takiego paragonu faktury VAT. O ile przedsiębiorca powinien zawsze otrzymać fakturę, to również konsument może do paragonu zażądać faktury. Również w tym przypadku sprzedawca winien sprzedaż zaewidencjonowaną na Kasię drugi raz rozliczyć – przygotowując i wystawiając na rzecz kupującego fakturę.
Faktura w obu tych przypadkach nie musi zawierać żadnych szczególnych danych innych niż standardowa faktura, musi natomiast być powiązana z oryginałem wystawionego paragonu (u osoby fizycznej będącej konsumentem nie trzeba jednak wskazywać numeru NIP lub PESEL identyfikującego nabywcę). Warto natomiast, by zawierała ona w „uwagach” lub w innej pozycji - numer paragonu, do którego została ona wystawiona, tym bardziej że w przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik ma obowiązek zostawiać w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę. Gdyby doszło do rozdzielenia dokumentów – faktura z numerem paragonu łatwiej będzie mogła zostać połączona z właściwym paragonem.
W zakresie księgowania, w podatku dochodowym księgować należy paragon - nie wpisuje się do ewidencji KPiR lub ewidencji przychodów kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast należy w sposób trwały połączyć zwrócone oryginały paragonów fiskalnych z kopiami (egzemplarzami) wystawionych faktur. Księgowania dokonuje się zatem na podstawie paragonu – zarówno w przypadku faktury na rzecz przedsiębiorcy, jak i na rzecz konsumenta, który zażąda wystawienia faktury do przygotowanego już paragonu.
Odwrotnie natomiast postąpić należy w zakresie ewidencji VAT – zasadą jest, że ewidencjonowany powinien być jednorazowo obrót - jeżeli faktura do paragonu została wystawiona do sprzedaży na rzecz innej firmy, to konieczne jest jej wykazanie jako pojedynczy, samodzielny wpis (oddzielny wpis w ewidencji JPK_VAT). Natomiast jeżeli faktura wystawiana jest w związku z żądaniem osoby fizycznej (konsumenta), to nie ma potrzeby wyodrębniania jej z raportu kasy fiskalnej.
Wypełniona i zapisana faktura automatycznie jest importowana do ewidencji sprzedaży VAT w JPKomacie, który umożliwia tworzenie i e-wysyłkę pliku JPK_VAT.
Praktyczny i szybki kalkulator VAT netto / brutto – sprawdź oblicz kwotę VAT lub netto.
REKLAMA