REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ten formularz służy do przygotowania i wysyłki elektronicznego sprawozdania finansowego jednostki innej, z kwotami wykazanymi w złotych. W skład sprawozdania finansowego jednostki innej wchodzą takie formularze jak:
To sprawozdanie jest dostosowane w części Bilansu dla spółek, które przeszły na ryczałtową formę opodatkowania i rozliczają się na CIT estońskim. Chcąc wypełnić e-Sprawozdanie finansowe spółki, która rozlicza się na CIT estońskim, należy w załączniku Bilans w tabeli dodatkowych pozycji uszczegóławiających dodać dodatkowe pozycje uszczegóławiające w części Pasywów w Kapitale (funduszu) własnym.
I) W kapitale własnym w sprawozdaniu finansowym w roku podatkowym poprzedzającym pierwszy rok opodatkowania ryczałtem (od roku dokonania wyodrębnienia, do roku wypłaty zysków lub pokrycia strat) należy dodać dodatkowe 4 pozycje uszczegóławiające:
w sekcji A.II. Kapitał (fundusz zapasowy) w tym: dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'
w sekcji A.IV Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, w tym: również dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'
w sekcji A.V Zysk (strata) z lat ubiegłych dodajemy dwie pozycje 'kwota niepodzielonych zysków w latach przed opodatkowaniem ryczałtem' i 'kwota niepokrytych strat poniesionych w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'.
II) W kapitale własnym w sprawozdaniu finansowym w latach podatkowych opodatkowania ryczałtem (do roku wypłaty zysków lub pokrycia strat) należy dodać dodatkowe 4 pozycje uszczegóławiające:
w sekcji A.II. Kapitał (fundusz zapasowy) w tym: dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach opodatkowania ryczałtem'
w sekcji A.IV Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, w tym: również dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach opodatkowania ryczałtem'
w sekcji A.V Zysk (strata) z lat ubiegłych dodajemy dwie pozycje 'kwota niepodzielonych zysków w latach opodatkowania ryczałtem' i 'kwota niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem'.
Od 01.01.2025 r. obowiązują eSprawozdania Finansowe w wersji 1-3.
Od 1.10.2018 r. weszły w życie przepisy dokonujące modyfikacji w sposobie sporządzenia i udostępniania sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych sporządzanych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obowiązującym od 1 października 2018 r. sporządzają:
Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe, którzy są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Aktualna wersja sprawozdania finansowego (v.1-2), w porównaniu z poprzednią wersją formularzy sprawozdań (v.1-0), umożliwia generowanie oraz korygowanie sprawozdań z lat poprzednich również sprzed 2016 roku. Dopuszczalny zakres dat w polach okres, za który sporządzono sprawozdanie to 01.01.1995 - 31.12.2099.
Poza tym w nowych wersjach sprawozdań dodano możliwość podania adresu siedziby przedsiębiorcy zagranicznego, a wypełnienie tej sekcji jest wymagane w przypadku oddziału zagranicznego przedsiębiorcy. Wprowadzono również zmiany w strukturze generowanych plików XML JPK_SF, w tym najwięcej zmian pojawiło się w załączniku Wprowadzenie do sprawozdania finansowego.
Dla sprawozdań finansowych dostępne są również formularze:
- oświadczenie o spełnieniu wymagań przez sprawozdanie finansowe,
- informacja o odmowie złożenia oświadczenia o spełnieniu wymagań,
- informacja o odmowie złożenia podpisu pod sprawozdaniem finansowym,
a także uchwały do sprawozdań finansowych.
Generowanie sprawozdań finansowych w pliku XML JPK_SF w wersji (1-2) obowiązującej od 1 września 2019 r., a w wersji (1-3) od 1 stycznia 2025 r. i jest dostępne w programie fillUp tylko po wykupieniu abonamentu fillUp na moduł e-Sprawozdania Finansowe. Formularze JPK_SF nie są dostępne w 30 dniowej wersji próbnej programu oraz nie ma możliwości ich opłacenia za pomocą SMS.
Aby móc korzystać z najnowszych sprawozdań finansowych konieczne jest posiadanie wersji fillUp o numerze powyżej 7.16.0
Więcej informacji: e-Sprawozdania finansowe na CIT-8.pl oraz o plikach JPK_SF na jpk.info.pl
REKLAMA