REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

SFJMIZ RZiS (v.1-2) Rachunek Zysków i Strat - zgodnie z Załącznikiem nr 4 do ustawy o rachunkowości (jednostka mikro) w złotych - z wysyłką pliku xml JPK_SF

Ten formularz jest załącznikiem do elektronicznego sprawozdania finansowego jednostki mikro, z kwotami wyrażonymi w złotych.

Od 1.10.2018 r. weszły w życie przepisy dokonujące modyfikacji w sposobie sporządzenia i udostępniania sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych sporządzanych na podstawie przepisów o rachunkowości.

Sprawozdanie finansowe w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obowiązującym od 1 października 2018 r. sporządzają:

  • jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR,
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe, którzy są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy opracowywaniu rachunku zysków i strat oraz prezentowaniu wyniku finansowego w sprawozdaniu finansowym jednostki mikro mają możliwość korzystać z uproszczonej formy rachunkowości, w kształcie wskazanym w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości.

Ustalona w rachunku zysków i strat sporządzanym przez stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej - różnica pomiędzy przychodami a kosztami – po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego – odpowiednio przychody lub koszty w następnym roku obrotowym; różnica dodatnia może być zaliczona na zwiększenie kapitału (funduszu) podstawowego.”

Dodatkowo jednostka mikro:

  • może zrezygnować z zachowania zasady ostrożności przy wycenie poszczególnych składników aktywów i pasywów – jeżeli sprawozdanie sporządzają stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • nie wycenia aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia,
  • może nie sporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem że przedstawi informacje uzupełniające do bilansu w kształcie wskazanym w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości,
  • może nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym,
  • może nie sporządzać rachunku przepływów pieniężnych,
  • która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej, lub gdy pominie tę informację - jako informacje uzupełniające do bilansu, przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych określone w załączniku nr 4 do ustawy.

Dodatkowo, do stowarzyszeń, związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, fundacji, przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowych organizacji rolników, organizacji samorządu zawodowego, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, nie stosuje się zasad sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, a także nie ma obowiązku dokonywać badania, składania do właściwego rejestru sądowego, udostępniania i ogłaszania ich sprawozdań finansowych.

Generowanie sprawozdań finansowych w pliku XML JPK_SF w wersji (1-2) obowiązującej od 1 września 2019 r. jest dostępne w programie fillUp tylko po wykupieniu abonamentu fillUp na moduł e-Sprawozdania Finansowe. Formularze JPK_SF nie są dostępne w 30 dniowej wersji próbnej programu oraz nie ma możliwości ich opłacenia za pomocą SMS.

Aby móc korzystać z najnowszych sprawozdań finansowych konieczne jest posiadanie wersji fillUp o numerze powyżej 5.16.0

 

Więcej informacji: e-Sprawozdania finansowe na CIT-8.pl  oraz o plikach JPK_SF na jpk.info.pl

 

REKLAMA