REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Całość sprzedaży oraz wszystkie przychody pochodzące z działalności gospodarczej należy rozliczyć dla celów księgowych i podatkowych. W efekcie wykazane musza one zostać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji sprzedaży. Dokumenty obejmujące sprzedaż to głównie faktury, raporty kasowe oraz rachunki. Sprzedaż może jednak obejmować również czynności, do których faktura nie jest obowiązkowo wystawiana, a przedsiębiorca nie chce lub nie musi obrotu wykazywać na kasie rejestrującej.
Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Ewidencja sprzedaży nieudokumentowanej prowadzona powinna być na dany dzień – jest to proste zestawienie, które przydatne jest zarówno dla celów magazynowych, jak i dla celów wystawienia na koniec dnia dowodu wewnętrznego. Sumy z prowadzonej działalności powinny jako łączną ilość sprzedaży z danego dnia obejmować: łączną sprzedaż na faktury plus łączną sprzedaż na kasach fiskalnych plus łączną sprzedaż z dowodu wewnętrznego z tytułu sprzedaży niezaewidencjonowanej. Natomiast innego rodzaju wyksięgowania towarów z działalności gospodarczej następują na podstawie ewidencji strat, kradzieży czy innych zdarzeń w firmie. Tego rodzaju czynności nie wpływają na generowanie przychodu, jednak również powinny być ewidencjonowane ze względu na zgodność danych magazynowych.
REKLAMA