REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ten formularz jest załącznikiem do elektronicznego sprawozdania finansowego jednostki innej, z kwotami wyrażonymi w złotych.
Od 1.10.2018 r. weszły w życie przepisy dokonujące modyfikacji w sposobie sporządzenia i udostępniania sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych sporządzanych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obowiązującym od 1 października 2018 r. sporządzają:
Ten formularz bilansu jest dostosowany do wypełniania e-Sprawozdania finansowego dla spółek, które przeszły na ryczałtową formę opodatkowania i rozliczają się na CIT estońskim. Chcąc wypełnić e-Sprawozdanie finansowe spółki, która rozlicza się na CIT estońskim, należy w załączniku Bilans w tabeli dodatkowych pozycji uszczegóławiających dodać dodatkowe pozycje uszczegóławiające w części Pasywów w Kapitale (funduszu) własnym.
I) W kapitale własnym w sprawozdaniu finansowym w roku podatkowym poprzedzającym pierwszy rok opodatkowania ryczałtem (od roku dokonania wyodrębnienia, do roku wypłaty zysków lub pokrycia strat) należy dodać dodatkowe 4 pozycje uszczegóławiające:
w sekcji A.II. Kapitał (fundusz zapasowy) w tym: dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'
w sekcji A.IV Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, w tym: również dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'
w sekcji A.V Zysk (strata) z lat ubiegłych dodajemy dwie pozycje 'kwota niepodzielonych zysków w latach przed opodatkowaniem ryczałtem' i 'kwota niepokrytych strat poniesionych w latach przed opodatkowaniem ryczałtem'.
II) W kapitale własnym w sprawozdaniu finansowym w latach podatkowych opodatkowania ryczałtem (do roku wypłaty zysków lub pokrycia strat) należy dodać dodatkowe 4 pozycje uszczegóławiające:
w sekcji A.II. Kapitał (fundusz zapasowy) w tym: dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach opodatkowania ryczałtem'
w sekcji A.IV Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, w tym: również dodajemy pozycję o nazwie 'kwota zysku wypracowanego w latach opodatkowania ryczałtem'
w sekcji A.V Zysk (strata) z lat ubiegłych dodajemy dwie pozycje 'kwota niepodzielonych zysków w latach opodatkowania ryczałtem' i 'kwota niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem'.
Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe, którzy są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Bilans stanowi obowiązkowy element każdego sprawozdania finansowego – zarówno w przypadku jednostek stosujących uproszczone sprawozdania finansowe, jak i jednostek, których sprawozdania podlegają badaniom przez biegłych rewidentów.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy. Zasadą jest, że sprawozdanie sporządza się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o rachunkowości. Część jednostek może jednak odstąpić od zasad tam wskazanych na rzecz stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Decyzję w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, przez jednostki, podejmuje organ zatwierdzający. Decyzja ta możliwa jest wyłącznie w przypadku:
Standardowe sprawozdanie finansowe składa się z:
W bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy, a jeśli sporządza się bilans w innych terminach, w bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.
Wartość aktywów wprowadzana jest do bilansu w wartości księgowej, skorygowanej o:
Sprawozdanie sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej.
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wykazuje się w bilansie w kwocie netto po kompensacie, jeżeli jednostka ma bezwarunkowe prawo do kompensaty aktywów i zobowiązań danego rodzaju i zamierza je rozliczyć w kwocie netto albo jednocześnie wydać składnik aktywów finansowych i rozliczyć zobowiązanie finansowe.
Jeżeli w ciągu roku dokonywane są odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, to należy je wykazać ze znakiem ujemnym w odrębnej pozycji pasywów "Kapitał (fundusz) własny", w pozycji "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)".
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne fundusze niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.
Bilans przeznaczony jest dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji i jednostek mikro.
Generowanie sprawozdań finansowych w pliku XML JPK_SF w wersji (1-2) obowiązującej od 1 września 2019 r. jest dostępne w programie fillUp tylko po wykupieniu abonamentu fillUp na moduł e-Sprawozdania Finansowe. Formularze JPK_SF nie są dostępne w 30 dniowej wersji próbnej programu oraz nie ma możliwości ich opłacenia za pomocą SMS.
Aby móc korzystać z najnowszych sprawozdań finansowych konieczne jest posiadanie wersji fillUp o numerze powyżej 5.16.0
Więcej informacji: e-Sprawozdania finansowe na CIT-8.pl oraz o plikach JPK_SF na jpk.info.pl
REKLAMA