REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ten formularz jest załącznikiem do elektronicznego sprawozdania finansowego jednostki innej, z kwotami wyrażonymi w złotych.
Od 1.10.2018 r. weszły w życie przepisy dokonujące modyfikacji w sposobie sporządzenia i udostępniania sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych sporządzanych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obowiązującym od 1 października 2018 r. sporządzają:
Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe, którzy są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rachunek przepływów pieniężnych stanowi obowiązkowy element sprawozdania finansowego jednostek, których sprawozdanie finansowe podlega corocznie obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy. Zasadą jest, że sprawozdanie sporządza się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o rachunkowości. Część jednostek może jednak odstąpić od zasad tam wskazanych na rzecz stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Decyzję w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, przez jednostki, podejmuje organ zatwierdzający. Decyzja ta możliwa jest wyłącznie w przypadku:
Standardowe sprawozdanie finansowe jednostek składać może się z:
Obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych dotyczy wyłącznie tych podmiotów, których sprawozdania podlegają obowiązkowemu corocznemu badaniu - grup kapitałowych oraz kontynuujących działalność:
Sprawozdanie finansowe funduszu inwestycyjnego otwartego oraz sprawozdanie finansowe specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego nie obejmuje rachunku przepływów pieniężnych.
To, czy rachunek przepływów pieniężnych sporządzony jest metodą bezpośrednią czy pośrednią, zależy od wyboru dokonanego przez kierownika jednostki.
Rachunek wykazuje dane za bieżący i poprzedni rok obrotowy lub za obecny okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy roku poprzedniego.
W rachunku przepływów pieniężnych należy uwzględnić wszystkie wpływy i wydatki z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej jednostki, z wyjątkiem wpływów i wydatków będących rezultatem zakupu lub sprzedaży środków pieniężnych, przy czym dla właściwego określenia wartości przepływów pieniężnych:
Sprawozdanie sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej.
Generowanie sprawozdań finansowych w pliku XML JPK_SF w wersji (1-2) obowiązującej od 1 września 2019 r. jest dostępne w programie fillUp tylko po wykupieniu abonamentu fillUp na moduł e-Sprawozdania Finansowe. Formularze JPK_SF nie są dostępne w 30 dniowej wersji próbnej programu oraz nie ma możliwości ich opłacenia za pomocą SMS.
Aby móc korzystać z najnowszych sprawozdań finansowych konieczne jest posiadanie wersji fillUp o numerze powyżej 5.16.0
Więcej informacji: e-Sprawozdania finansowe na CIT-8.pl oraz o plikach JPK_SF na jpk.info.pl
REKLAMA