REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CzVAT-7 (20) (archiwalny) Gminne (samorządowe) jednostki budżetowe - deklaracja VAT-7 częściowa (do przekazania organom gminy celem stworzenia łącznej deklaracji VAT)

Druk sporządzany powinien być przez gminne (samorządowe) jednostki budżetowe i gminne (samorządowe) zakłady budżetowe przed dokonaniem centralnego rozliczenia podatku VAT przez zobowiązane do tego organy gminy (miasta). Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 24 czerwca 2013 r. uchwałę (sygn. akt I FPS 1/13), zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe i gminne zakłady budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W efekcie zmianie uległy dotychczasowe zasady rozliczania podatku. Do tej pory każda jednostka (zakład) budżetowa miała prawo składać deklarację podatkową samodzielnie. Wyrok NSA zmienił tę zasadę i spowodował, że gminy musiały rozpocząć rozliczać łącznie wszystkie jednostki (zakłady) budżetowe znajdujące się w ich właściwości terytorialnej.

Tego samego zdania był Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 uznał brak podmiotowości prawno podatkowej gminnych jednostek (zakładów) budżetowych. W efekcie jednostki takie nie mogą korzystać również samodzielnie ze zwolnień ze względu na generowaną sprzedaż opodatkowaną do 150.000 zł rocznie i muszą być rozliczane łącznie w jednej całościowej deklaracji podatkowej, składanej przez gminę.

Deklaracja częściowa służyć ma wyliczeniu należności podatkowej prze zdaną jednostkę budżetową (zakład budżetowy) gminy. W efekcie nie występuje w ich przypadku obowiązek zaokrąglania zobowiązań do pełnych złotych. Druk stanowi więc wyłącznie podsumowanie rozliczeń występujących w jednostce  lub zakładzie budżetowym i służy do przedstawienia tych danych organowi gminy.

Uwaga: od rozliczenia za październik 2020 należy korzystać z nowej struktury dla plików JPK - JPK_V7M lub JPK_V7K.
Druk w archiwalnej wersji można składać wyłącznie w przypadku korekty za okresy do rozliczenia za wrzesień 2020. 

Nowy JPK_V7 dostępny jest w programie fillup w JPKomacie. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury z kodami GTU i procedurami podatkowymi JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików do urzędu skarbowego.
Przygotuj i wyślij nowe pliki JPK ewidencji VAT: JPK_V7M i JPK_V7K. Program fillup daje także możliwość konwersji z starego pliku JPK_VAT na plik JPK_V7M lub JPK_V7K. 
Więcej informacji oraz poradniki znajdziesz na stronie: www.jpk.info.pl oraz informacje dotyczące kodów GTU.

REKLAMA