REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od 1 października 2019 r. został uruchomiony system CRBR (Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych), w którym gromadzone i przetwarzane są informacje o beneficjentach rzeczywistych - osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Rejestr gromadzi informacje o beneficjentach spółek:
Według definicji beneficjentem rzeczywistym spółki jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne:
W przypadku spółki (osoby prawnej, innej niż spółka), której papiery wartościowe dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym, podlegającym wymogom ujawniania informacji na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadającym im przepisom prawa państwa trzeciego, beneficjentem jest:
Ustawa definiuje jeszcze dwa przypadki, w których instytucje obowiązane identyfikują beneficjentów rzeczywistych swoich klientów.
Główną funkcją rejestru jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Publiczny charakter rejestru ma umożliwić każdemu nieodpłatny dostęp do informacji na temat beneficjentów rzeczywistych, zapewnić większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynić się do wzrostu zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.
W programie fillup istnieje możliwość wysyłki wniosku w formacie elektronicznym w wersji na komputer (desktop).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych oraz w pytaniach i odpowiedziach na stronie Ministerstwa Finansów.
REKLAMA