REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

OoPST Oświadczenie o przeznaczeniu środka trwałego na cele osobiste

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo w trakcie amortyzacji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej podjąć decyzję o przeznaczeniu ich na cele prywatne, tj. nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Decyzja ta podjęta może być również po pełnym zamortyzowaniu środka trwałego, gdy środek trwały figuruje w ewidencji wyłącznie w związku z wykorzystywaniem go do celów firmowych bez prowadzenia już odpisów amortyzacyjnych.

Przekazanie środka trwałego na cele osobiste niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe. W zakresie podatku VAT, przekazanie na cele osobiste składnika majątku traktowane jest jako czynność opodatkowana, i może być zwolnione z podatku VAT wyłącznie u podatników wykorzystujących składnik majątku do działalności zwolnionej i którzy nie mieli możliwości odliczenia podatku VAT w chwili nabycia. Czynność co do zasady należy zatem opodatkować VAT. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych  przekazanie na cele osobiste powoduje zaprzestanie dalszych odpisów amortyzacyjnych bez konieczności jednak korygowania wcześniej prowadzonej amortyzacji. Przekazany na cele osobisty składnik majątku przez kolejne 6 lat traktowane są jako sprzedawane w ramach działalności gospodarczej (między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat).

Wyprowadzenie środka trwałego na cele osobiste, poza oświadczeniem odbywać powinno się również na podstawie dokumentu księgowego LT (wykreślenie z ewidencji środków trwałych).

REKLAMA