Matce posiadającej prawo do świadczeń chorobowych przysługuje zasiłek macierzyński za okres przebywania na urlopie macierzyńskim. Zasady jego przyznawania regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010 nr 77 poz 512).
przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia (w przypadku dziecka w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia) - i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej), a w przypadku dziecka w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.
Po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego jedno z rodziców ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni. Może być on wykorzystany w całości przez matkę lub przez oboje rodziców. Dodatkowy urlop macierzyński jest dobrowolny. Wniosek należy złożyć z 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Można również nie później niż 14 dni po porodzie złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze (a po nim jeszcze urlopu rodzicielskiego).
Formularz posiada możliwość wysyłki elektronicznej za pomocą PUE ZUS.