REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS RP-15 (archiwalny) Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej

Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku jest możliwe, gdy spełnione są następujące przesłanki:
  1. wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną w rozumieniu ustawy lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
  2. nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym wskutek szczególnych okoliczności,
  3. nie może podjąć pracy lub innej działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi z uwagi nacałkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
  4. nie posiada niezbędnych środków utrzymania.

Warunki określone w w/w przepisie muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie nawet jednego z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Rozpatrzenie wniosku o świadczenie w drodze wyjątku następuje dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy przez organ rentowy lub sąd, w zakresie ustalenia uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym.

  • Wniosek do Prezesa Zakładu o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku może zostać złożony bezpośrednio w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub w Centrali ZUS, bądź za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność m. in. w zakresie doręczania korespondencji.
  • Decyzja Prezesa Zakładu w sprawie świadczenia w drodze wyjątku jest przekazywana - za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność m. in. w zakresie doręczania korespondencji - zgodnie z wnioskiem osoby zainteresowanej, pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, adres zamieszkania/pobytu, adres do korespondencji.

Sprawy o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku załatwiane są bez zbędnej zwłoki. Jeśli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, załatwienie sprawy następuje nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Jeżeli jest to konieczne ze względu na prowadzone postępowanie wyjaśniające, termin załatwienia sprawy może ulec przesunięciu.

Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej należy bezwzględnie wypełnić w całości.

W części I należy podać informacje o przerwach w ubezpieczeniu i przyczyny tych przerw. Informacje dotyczą ubezpieczonego ubiegającego się o świadczenie w trybie wyjątku albo osoby zmarłej, po której pozostali członkowie rodziny ubiegają się o rentę rodzinną.
W części II należy przedstawić sytuację materialną ubiegającego się o świadczenie, uzupełniając poszczególne punkty.
W części III należy opisać sytuację materialną ubezpieczonego oraz najbliższych członków rodziny (małżonka, dzieci i innych osób wspólnie zamieszkujących).
W części IV należy przedstawić stan majątkowy dotyczący ubezpieczonego, najbliższych członków rodziny i innych osób wspólnie zamieszkujących. 
Więcej informacji:
http://e-inspektorat.zus.pl

REKLAMA